Publiceringsdatum: 2025-08-11
Skulle du vilja jobba inom yrken med teknisk inriktning? Positionen som kvalitetsingenjör, maskin/kvalitetstekniker, maskin hos NDP IT AB är öppen och väntar på en lämplig kandidat - kan det vara du? NDP IT AB söker någon som vill arbeta heltid under tills vidare. Kanske är det du?
Landskrona är platsen där denna position är ledig. Om du är intresserad av en karriär inom kvalitetsingenjör, maskin/kvalitetstekniker, maskin, ta en titt på den lediga tjänsten som NDP IT AB erbjuder för att se om det är en matchning. Söker du efter en spännande karriär som kvalitetsingenjör, maskin/kvalitetstekniker, maskin? Sök jobbet hos NDP IT AB senast onsdag den tionde september 2025 och bli en del av deras team.
Som Quality Engineer jobbar du brett men ändå med fokus på nuvarande produktion och problemlösning. Du hanterar reklamationer från kund, samarbetar med Quality Technician för att lösa problem som uppstått i vår produktion och med leverantörerna när problem uppstått i deras produktion. Du är således ansvarig för både kund- och leverantörsreklamationer samtidigt som du är ett stöd för vår egen produktion på plats i Landskrona. Du blandar teoretiskt arbete i form av arbete med 8D och statistik med praktiskt arbete där reklamerade bitar ska analyseras.
Du är även support i ändrings- och förbättringsforum för nuvarande produkter och hanterar PPAP i samband med eventuella ändringar. Du är också ansvarig för att planera produktrevisioner och layout inspection.
Kundreklamation: Kundkommunikation, 8D och analysera.
Leverantörskrav: 8D-granskning och leverantörshantering
Uppföljning av leverantörers prestationer i samarbete med inköpsavdelningen
Stöd till drift vid produktionsuppföljning/uppföljning
Support när PPAP till kunder behövs
Djup kunskap i problemlösningsmetodik och 8D arbetssätt
Förmåga att kommunicera med kunder och leverantörer
Förmåga att kunna tolka statistiska diagram och produktionsresultat
God kommunikationsförmåga och förmåga att driva sitt eget arbete.
Kunskap om Lean production, six sigma och/eller Kaizen är meriterande
Kunskap och erfarenhet av arbete med PPAP är meriterande
Kunskap om ISO9001/ IATF 16949 är meriterande
Kvalitetsteknik eller liknande i erfarenhet och utbildning på arbetsplatsen
Ingenjörsutbildning inom Kvalité. Alternativt mekanik eller design med kurser inom kvalité (kurser från SKF är väldigt meriterande).
8D
Problem solving – 5 why – Ishikawa
ISO 9001
PFMEA and Control plan
Meriterande:
Six sigma
Lean
Kaizen
Minitab
IATF 16949
APQP
PPAP
Antal tjänster | 1 |
---|---|
Arbetstid | Heltid |
Företagsnamn | NDP IT AB |
Lön | Fast månads- vecko- eller timlön |
Omfattning | Tills vidare |
Organisationsnummer | 5593594830 |
Typ av anställning | Vanlig anställning |
Yrke | Kvalitetsingenjör, maskin/Kvalitetstekniker, maskin |
Yrkesområde | Yrken med teknisk inriktning |
NDP IT AB söker en person till denna tjänst som kvalitetsingenjör, maskin/kvalitetstekniker, maskin med placerings i Landskrona. Om det låter intressant att arbeta som kvalitetsingenjör, maskin/kvalitetstekniker, maskin hos NDP IT AB skickar du in din ansökan senast 2025-09-10.
Källa: Arbetsförmedlingen
Experis AB söker en person till tjänsten som kontrollingenjör i Luleå.
2025-08-13
Mer infoJob Solution Sweden Consulting AB söker en person till tjänsten som kvalitetsingenjör elektronik i Finspång.
2025-08-12
Mer infoExperis AB söker en person till tjänsten som kontrollingenjör i Sundsvall.
2025-08-13
Mer info